پرش لینک ها

میکروفیلترها

هوای خروجی کمپرسور حاوی بخار آب، ذرات ریز غبار، ذرات خورنده، انواع باکتری و ذرات بسیار ریز روغن است که در ترکیب با يكديگر،ماده‌ای لجن مانند با خاصیت اسیدی بر جا می‌گذارند. در اثر فشار بالا لایه‌ای از این مواد در داخل منبع تشکیل شده و باعث آسیب رسانيدن جدی به تجهیزات هوای فشرده، شیرهای پنوماتیكی، جک‌ها ودیگر نقاط حساس دستگاهها می‌شود. برای حل این مشکل با نصب و شناخت میکرو فیلتر ها و تعویض به موقع آنها می‌‌توانید از این مشگل جلوگیری به عمل آورید.

مزایای میکرو فیلتر ها

– سازگاری با انواع سیستم های هوای فشرده.
– سازگار با انواع کمپرسورهای داخلی و خارجی.
– سازگار با انواع روغن کمپرسور.
– سهولت در نصب و تعویض.
– قابلیت جذب ذرات تا 3 ppm .
– عمر طولانی‌تر و استهلاک کمتر دستگاه
– تحمل فشار بسیار بالا توسط هوزینگ‌ها.
-مطابق با استانداردهای معتبر جهانی

 

میکرو فیلتر ها چه ویژگی هایی دارند؟

 1. تهیه شده از معتبرترین سازندگان اروپایی و آمریکایی
 2. سازگاری با تمامی سیستم‌های گاز و هوای فشرده
 3.  سازگار با انواع کمپرسورهای داخلی و خارجی
 4.  سازگار با انواع روغن کمپرسور
 5.  سهولت در نصب و تعویض المنت‌ها
 6.  فیلتر المنت‌های با عمر طولانی‌تر
 7. مطابق با استانداردهای معتبر جهانی
 8. پوسته ميكرو فيلتر ( هوزينگ ) تماماً آلومينيومي باشد كه باعث افزايش عمر المنت فيلتر و جلوگيري از پوسيدگي و زنگ زدگي مي شود)
 9. وزن كم ميكروفيلترها كه از فشار و سنگيني به لوله ها جلوگيري مي نمايد
 10. قابليت نصب المنت فيلترها با ضريب جذب متفاوت از 25micron تا 1 %micron
 11. قابليت نصب نشانگر اختلاف فشار ورودي با خروجي
 12.  قابلیت نصب شيربرقي اتوماتيك براي تخليه كندانس و روغن
 13. بازدهي اقتصادي بهمراه هزينه هاي عملياتي بسيار پايين
 14. حذف مطمئن مايعات مانند آب و روغن، گرد و غبار و ذرات معلق در هوا
 15. افزايش فواصل زماني سرويس فيلترها و كيفيت بالاي هواي فشرده
 16.  افزايش عمر مفيد كمپرسور
 17. كاهش تعميرات و افزايش بهره وري در دستگاهها و مصرف کننده ها
 18. شرايط كاري و سرويس دهي بهتر
 19.  افزايش كيفيت محصولات و عدم اتلاف هواي فشرده

رطوبت گیر کمپرسور هوا

رطوبت گیر کمپرسور هوا ابزار کمکی است که بر روی پمپ باد و جهت جلوگیری از ورود رطوبت و دیگر ذرات به ابزار بادی (مانند پیستوله، میخکوب، منگنه کوب و …) می‌شود. در بیشتر صنایع به این ابزار کمکی کارآمد توجه نمی‌شود و اساتید با همان روش‌های قدیمی از ابزار و تجهیزات بادی استفاده می‌کنند بی‌آنکه بدانند استفاده نادرست از تجهیزات معمولاً خساراتی را در بلند مدت و کوتاه مدت متوجه آن‌ها می‌کند.

به‌عنوان مثال اگر شما از یک کمپرسور هوا کثیف که حاوی رطوبت و گرد و خاک است را برای رنگ کاری چوب استفاده کنید ممکن است با ذرات ریز بر روی لایه رنگ اجرایی مواجه شوید که مطمئناً شما و مشتری‌تان را به‌شدت ناراحت خواهد کرد.

همچنین اگر در کارگاه نجاری از دستگاه‌هایی مانند میخکوب و یا منگنه کوب استفاده می‌کنید خرابی زودهنگام تجهیزات بادی خسارت مادی را برای شما در بر خواهد داشت بخشی از این مشکلات به دلیل عدم استفاده از فیلتر هوا در مسیر خروجی پمپ باد است.
معمولاً سه دلیل عمده موجب ورود ذرات در مسیر خروجی پمپ باد می‌شود که در این نوشته به دلایل بروز این مشکل و بررسی مزایای استفاده از رطوبت گیر کمپرسور هوا می‌پردازیم.

ذرات معلق در هوا:

همان‌طور که میدانید کمپرسور، هوا را با استفاده از سیلندر و پیستون به داخل مخزن هدایت می‌کند و مخزن با توجه به حجمی که دارد هوای مورد نیاز را با فشار تعیین شده ذخیره می‌کند. اگر با روش کار پمپ باد آشنا باشید متوجه خواهید شد که در پمپ باد از یک فیلتر در قسمت ورودی هوای سیلندر استفاده می‌شود تا از ورود گرد و خاک و ذرات معلق به داخل مخزن جلوگیری شود.

همان‌طور که قابل حدس است این فیلتر بنا به دلایل فنی و یا شرایط تولید، در بیشتر موارد قابلیت جذب تمامی ذرات معلق در هوا را ندارد و بخشی از ذرات معلقی که در هوا وجود دارد به‌راحتی وارد مخزن کمپرسور هوا می‌شود. با توجه به اینکه در داخل مخزن مکانیسمی برای جمع‌آوری و فیلترینگ این ذرات ندارند، به‌راحتی قادر خواهند بود همراه با جریان خروجی هوا، به قسمت خروجی انتقال پیدا کنند. پس مهم‌ترین دلیل نفوذ گرد و غبار به داخل مخزن، عبور آن‌ها از طریق فیلتر هوای دستگاه هست.

رطوبت هوا:

همان‌طور که در نوشته‌های پیشین نحوه فشرده سازی هوا در مخزن توضیح داده شد، جریان هوا از طریق میکرو فیلتر به داخل سیلندر دستگاه انتقال پیدا می‌کند و از آنجا به داخل مخزن هدایت می‌شود.

هوا در اثر عبور از سیلندر گرمای حاصل از حرکت مکانیکی پیستون‌ها را جذب می‌کند و وارد مخزن می‌شود. با توجه به فلزی بودن بدنه مخزن، هوای گرم با برخورد به جداره فلزی مخزن واکنش نشان می‌دهد و تبدیل به بخار و قطرات آب می‌شود. در این حالت ذرات آب در کف مخزن جمع می‌شود و به‌مرور همراه با فشار هوا به خارج انتقال پیدا می‌کند.

رطوبت به دستگاه‌های بادی خسارت‌های زیادی وارد می‌کند و قطعات داخلی آن را خیلی زود مستهلک می‌کند. همچنین اگر شما رنگ کار چوب باشید حتماً می‌دانید که وجود قطرات آب بر روی رنگ چه فاجعه‌ای در کار شما رقم خواهد زد.

زنگ زدگی و پوسیدگی مخزن:

قطراتی که بر اثر ورود جریان گرم به داخل مخزن ایجاد می‌شود به‌مرور زمان باعث زنگ زدگی و پوسیدگی مخزن می‌شود. این تکه‌های ریز آهن که بر پوسیدگی در مخزن ایجاد شده است، همراه با فشار زیاد هوا از جداره مخزن جدا می‌شود و وارد جریان خروجی هوا می‌گردد. قابل حدس است که ورود ذرات ریز آهن در داخل سیستم دستگاه‌های بادی، چه خساراتی ممکن است به وجود آورد.

روغن سیلندر:

اگر یک بار از نزدیک کمپرسور هوا را دیده باشید متوجه خواهید شد که این دستگاه هم مانند بسیاری از دستگاه‌های مکانیکی نیاز به روغن دارد. در بیشتر پمپ بادهای موجود در بازار با توجه به کیفیت پایین در ساخت شاهد نفوذ روغن به داخل مخزن هستیم.

معمولاً این قطرات روغن با هوای موجود در مخزن گرد و غبار داخل مخزن و قطرات آب دست به دست هم می‌دهند تا یک هوای بی‌کیفیت و کثیف از مخزن خارج شود. دلیل دیگری که موجب کثیف شدن هوای خروجی پمپ باد می‌شود روغنی است که در اثر استهلاک سیلندر به داخل مخزن نفوذ پیدا می‌کند.

تأثیر این رطوبت و گرد و خاک بر روی ابزار بادی چیست؟

در بالا به عواملی که باعث خروج هوای کثیف از داخل کمپرسور هوا می‌شود اشاره کرده‌ایم، اما بهتر است کمی بیشتر در مورد مشکلاتی که این هوای کثیف حاوی ذرات گرد و خاک و رطوبت ایجاد می‌کند توضیح می‌دهیم.

پس در قالب چند مثال بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت. تصور کنید شما با پیستوله، رنگ مورد نظرتان را بر روی چوب اجرا می‌کنید در مراحل اول رنگ‌کاری شاید این مواد و ذرات در مراحل ابتدایی به چشم نیایند، اما زمانی که رنگ پایانی را بر روی چوب اجرا می‌کنید مشاهده خواهید کرد که در زیر رنگ موادی مانند ماسه و خاک وجود دارند و یا اینکه حباب‌هایی در داخل رنگ ایجاد شده که ارزش کار و ظرافت اجرای شما را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

این مشکلات معمولاً به دلیل عدم وجود فیلتر هوا در مسیر خروجی کمپرسور هوا است. شما می‌توانید با نصب یک فیلتر هوا از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.راهنمای کار با منگنه کوب بادی و حل مشکلات آن

مثالی دیگر:

با توجه به دستورالعملی که شرکت‌های تولیدکننده‌ی ابزار بادی مانند میخکوب یا منگنه کوب دارند شما باید قبل از استفاده از این ابزارها یک یا دو قطره روغن در مسیر ورودی هوای دستگاه بچکانید تا حرکت پیستون در داخل سیلندر به‌صورت نرم و روان صورت پذیرد. حال تصور کنید مقدار زیادی ذرات چرب مرطوب و حاوی خاک از طریق مخزن به میخکوب نفوذ پیدا کند مطمئناً این مواد قاتل خاموش برای تجهیزات شما خواهند بود و ابزار شما زودتر از عمر مفیدشان مستهلک و خراب می‌شوند.

 

چرا از میکرو فیلتر کمپرسور هوا استفاده کنم؟

معمولاً در بازار فیلترهای زیادی برای استفاده در این‌گونه موارد وجود دارند. این فیلترها در ابعاد اندازه و کارایی‌های مختلف در فروشگاه‌های ابزار یراق موجود است می‌توانید بر اساس نیاز خود فیلتر مورد نظرتان را انتخاب کنید. به‌عنوان مثال اگر فقط درزمینهٔ رنگ کاری فعالیت دارید بهتر است فیلتر هوای تک کاره استفاده کنیم این فیلتر شامل رگلاتور تنظیم فشار هوا، مخزن جمع آوری رطوبت و خاک و درجه نمایش مقدار فشار هوا است. شما می‌توانید در کنار فیلتر کردن هوای کثیف فشار مورد نیازتان را در زمان خروج از شیلنگ تنظیم کنید.

یکی از فیلترهایی که برای مشاغلی که از دستگاه‌های بادی مانند آچار بوکس بادی استفاده می‌کنند فیلتر دوقلو است این فیلتر از دو بخش تشکیل شده است که یک قسمت آن مربوط به سیستم فیلترینگ هوا و قسمت بعدی مربوط به تزریق روغن به هوای خروجی است در اثر ترکیب شدن روغن با هوایی که به سمت ابزار بادی خواهد رفت استهلاک و سایش قطعات کمتر خواهد شد. سیستم تزریق روغن مناسب کارگاه‌های رنگ کاری نیست و به رنگ شدیداً آسیب خواهد رساند. در صورت تمایل می توانید از فیلتر دو قلو استفاده کنید اما در قسمت روغن آن روغن اضافه نکنید.

میکرو فیلتر کمپرسور هوا مخصوص پیستوله

یکی دیگر از فیلترهایی که می‌توانید مورد استفاده قرار دهید، فیلتر کوچک مخصوص پیستوله است در قسمت ورودی هوای پیستوله نصب می‌شود و در آن قسمت عملیات فیلترینگ انجام می‌دهد. هرچند که پیشنهاد ما این است حتماً از فیلتر هوای تک کاره و بزرگ به این منظور استفاده کنید. چون این فیلترها مکانیسم بهتری برای جذب رطوبت و فیلتر کردن هوا دارند.
هدف ما در این نوشته آگاه سازی شما برای کنترل هوای خروجی پمپ باد و آشنایی تأثیرات مخرب رطوبت و هوای کثیف پمپ باد بر فعالیت‌های شما است. درصورت نیاز می توانید با مشاورین ما برای انتخاب اگاهانه تماس بگیرید.

 

نکات مهم قبل از خرید میکرو فیلتر کمپرسور

زمانی که قصد خرید میکرو فیلتر را دارید، دقت داشته باشید که پوسته ی آن از جنس آلومینیوم باشد. پوسته ی آلومینیومی مانع از زنگ زدگی و پوسیدگی خواهد شد و به افزایش طول عمر المنت فیلترها نیز کمک خواهد کرد.
نکته ی دیگری که باید مدنظر داشته باشید این است که وزن کم میکروفیلتر نمی تواند یکی از عیب های آن باشد بلکه این مزیت باعث عدم فشار به لوله ها خواهد شد.هنگام انتخاب فیلتراسیون پمپ باد دقت داشته باشید که میکروفیلتر دارای بخشی که اختلاف فشار ورودی و خروجی را نشان می دهد باشد.
وجود شیر برقی اتوماتیک از دیگر ویژگی هایی است که باید میکروفیلتر دارا باشد تا با استفاده از آن بتوان خالی کردن کندانس و روغن را انجام داد.(در مدل های صنعتی )
با استفاده از میکروفیلتر هزینه های ناشی از تعمیر کمپرسور باد پایین تر خواهد آمد و خراب شدن دستگاه نیز کمتر اتفاق می افتد.
قرار دادن  میکروفیلتر در خروجی هوای کمپرسور باد به شما این امکان را می دهد که بتوانید مایعات مختلفی مانند آب و روغن، ذرات معلق و… را به راحتی حذف نمایید و از وارد آمدن آسیب به کمپرسور خود جلوگیری نمایید.
استفاده از میکروفیلتر این امکان را به شما می دهد که فیلترها را برای مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار دهید. هم چنین با استفاده از آن کیفیت هوای فشرده داخل دستگاه نیز بالاتر خواهد رفت.
هنگام خرید میکروفیلتر پمپ باد دقت داشته باشید ،چرا که با خرید میکروفیلتر با کیفیت، از اتلاف هوا جلوگیری خواهید کرد و می توانید خدمات بهتری را به مشتریان خود ارایه دهید.
یکی از مهمترین مواردی که در انتخاب میکرو فیلتر بسیار حائز اهمیت است،کم نشدن فشار هوا بعد از عبور از میکرو فیلتر میباشد.مدل های مختلفی در بازار وجود دارد که به دلیل غیر اصولی بودن ،فشار هوا را بعد از عبور از یکرو فیلتر کم میکند.این موضوع باعث بوجود آمدن اختلاف فشار شده و در کار بقیه سیستم هم تاثیرات منفی میگذارد.

 

فاکتورهای دیگری که لازم است برای خرید فیلتر هوا در نظر بگیریم :

 زمانی که می‌خواهید یک فیلتر برای کمپرسور خود تهیه کنید باید فاکتورهایی بیش از اینکه فیلتر چه ذراتی را جذب می‌کند در نظر بگیرید. 

پس نیاز داریم که یک انتخاب آگاهانه داشته باشیم چراکه روش تصفیه ای که انتخاب می‌کنید بر روی بازده، کیفیت، سلامت و طول عمر تجهیزات شما تاثیرگذار است.

این فاکتورها عبارتند از :

۱ – نوع کمپرسور :

یکی از مهمترین فاکتورها، نوع کمپرسور است. ما باید اول از همه بسته به نوع کمپرسورمان تصمیم به انتخاب فیلتر هوا بگیریم.

سه نوع اصلی کمپرسور هوا وجود دارد که عبارتند از کمپرسور گریر از مرکز، پیچی و پیستونی.

کمپرسورهای گریز از مرکز برای استفاده در ظرفیت‌های بالا گزینه ای بسیار عالی است. عملکرد این نوع کمپرسور بر اساس انتقال انرژی از چرخش پروانه یا ایمپلر به هوا است. کمپرسورهای گریز از مرکز در محفظه تراکم خود نیاز به روغن ندارند و این به معنی نیاز کمتر فیلترهای ما به فیلتر کردن روغن و بخارات آن است.

کمپرسورهای پیچی دسته ای دیگر از کمپرسورها هستند. این کمپرسورها از پروسه جابجایی مثبت استفاده می‌کنند. این کمپرسورها اکثرا از یک لوب مارپیچ یا یک پیچ روغنکاری شده برای ایجاد جابجایی مثبت استفاده می‌کنند. از دو روتور نیز برای فشرده سازی هوا استفاده می‌شود و برای خنک شدن این روتورها از روغن استفاده می‌شود. در نتیجه در این کمپرسورها نیاز شدید تری به فیلتر کردن بخارات روغن داریم.

کمپرسورهای پیستونی نیز از پروسه جابجایی مثبت استفاده میکنند و فشار هوا را با کاهش حجم آن افزایش می‌دهند.

یک پیستون داخلی به کمپرسور کمک می‌کند تا حجمی از هوا را گرفته و درون یک محفظه بسته محصور کند.این مدل ار کمپرسورها در انواع مختلف سیستم خنک کاری هوایی، آبی، نیازمند به روانکار و بدون نیاز به روانکار ارائه می‌شوند.

برای فهمیدن اینکه چه دسته از فیلترهایی مناسب کمپرسور شما است می‌توانید دفترچه راهنما کمپرسورتان را مطالعه کنید.

مقدار استفاده :

مورد  دیگری که باید به آن توجه کنید میزان و مقدار استفاده شما از کمپرسورتان است. برای مثال اگر زیاد و در شیفت‌های طولانی ار کمپرسورتان استفاده می‌کنید لازم است که یک فیلتر قوی با قابلیت تخلیه خودکار خریداری کنید. به این ترتیب اپراتور برای هربار تخلیه محفظه لازم نیست وقت صرف کند.

اگر هم از کمپرسور خیلی کم استفاده می‌کنید می‌توانید از فیلترهای تخلیه دستی استفاده نمایید. البته باید اپراتور شما به صورت دوره ای محفظه فیلتر را تخلیه کند تا کمپرسورتان دچار افت فشار و دیگر مشکلات نشود.

صنعت :

بسته به صنعتی که در آن مشغول هستید ممکن است به گروه خاصی از فیلترها نیاز داشته باشید. برای امثال اگر با بخارات شیمیایی سروکار دارید می‌بایست از فیلترهای کربن فعال استفاده کنید تا سلامت کارمندانتان به خطر نیفتد.

یا در صنایع رنگ کاری اسپری نیاز است تمامی ذرات چه جامد و چه بخار فیلتر شوند چرا که وجود این ذرات می‌تواند بر روی کیفیت کار تاثیر زیادی بگذارد.

راهنمای انتخاب میکروفیلتر کمپرسور باد

یکی از مدل هایی که وجود دارد میکروفیلتر اولیه کمپرسور (Pre Filter)  می باشد که می تواند جذب ذرات در اندازه 0.1 میکرون را انجام دهد.
میکروفیلتر ثانویه کمپرسور (Second Filter) نیز از دیگر مدل هایی است که هنگام انتخاب میکروفیلتر پمپ آب ممکن است با اسم آن روبرو شوید. این مدل توانایی جذب ذراتی را دارا می باشد که 0.01 میکرونی هستند.میکروفیلترهایی وجود دارند که می توانند ذراتی را جذب کنند که 5 میکرونی هستند.

بسیاری از افرادی که در صنایع غذایی و بسته بندی مشغول به کار هستند هنگام انتخاب میکروفیلتر پمپ باد نوعی از آن را انتخاب می کنند  که بتوان با استفاده از آن هیدروکربن یا همان کربن فعال را فیلتر کند. زمانی که از میکروفیلتر در این صنایع استفاده می شود با انجام بررسی های منظم، آن ها را از لحاظ سالم بودن و تعویض المنت ها و سایر بخش های میکروفیلتر ارزیابی می کنند. هر چند بسیاری از میکروفیلترهایی که مورد استفاده قرار می گیرند دارای بخشی می باشند که زمان عوض کردن المنت را نشان می دهد.یکی از موارد مهمی که در انتخاب میکروفیلتر باید مورد توجه قرار گیرد این است که با توجه به فشار هوای خروجی و اندازه مخزن ،میکروفیلتر مناسب انتخاب شود.با یک مثال این مورد را بتر توضیح خواهیم داد:
فرض کنید یک مخزن ۱۰۰۰ لیتری دارید با فشار خروجی ۸ بار،اگر میکروفیلتر ۵۰۰ لیتری انتخاب کنید ،علاوه بر کاهش شدید فشار باد در قسمت خروجی میکروفیلتر،لایه های داخلی فیلتر هم به سرعت از بین خواهد رفت.علاوه بر هدر رفتن وقت و هزینه ای که برای میکرو فیلتر انجام داده اید،کیفیت هوای خروجی بسیار نامطلوب خواهد بود و در کار کل سیستم اثر منفی خواهد گذاشت.
تمامی مدل هایی که مورد بررسی قرار گرفتند توانایی فیلتر کردن حجم زیادی از هوا را دارا می باشند. درنتیجه می توانند آلاینده های مختلفی که در هوا وجود دارند را فیلتر کنند.

چه زمانی فیلترهای خود را تعویض کنیم ؟

برای اینکه فیلترها بتوانند بصورت صحیح کار خود را انجام دهند می‌بایست به صورت دوره ای تعویض شوند.

نشانه هایی وجود دارند که به ما خبر می‌دهند که زمان تعویض فیلترها فرا رسیده. تغییر در جریان هوای خروجی و سریع اشباع شدن فیلتر دو مورد از مهمترین نشانه‌های منقضی شدن فیلترها می‌باشد.

برای اینکه طول عمر کمپرسورمان را افزایش دهیم و کیفیت کار آن را حفظ کنیم باید یک برنامه خاص برای تعمیر ونگهداری از سیستم کمپرسور آماده کنیم. اگر روزانه و در شیفت های طولانی از کمپرسور استفاده می‌کنیم باید مقدار رسیدگی به آن را نیز افزایش دهیم. این رسیدگی‌ها شامل تمیز کردن

قطعات کمپرسور، روغنکاری در مناطقی که نیازمند روغنکاری هستند، تخلیه فیلترها و تعویض انها به صورت دوره ای می‌باشد.

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه وب شما استفاده می کند.