پرش لینک ها

Warning: Illegal string offset 'media' in /home/havasaz4/public_html/wp-content/themes/hub/templates/blog/single/part-head.php on line 57

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/havasaz4/public_html/wp-content/themes/hub/templates/blog/single/part-head.php on line 57

Warning: Illegal string offset 'id' in /home/havasaz4/public_html/wp-content/themes/hub/templates/blog/single/part-head.php on line 57

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/havasaz4/public_html/wp-content/themes/hub/templates/blog/single/part-head.php on line 57

تله آبگیر

مشخصات فنی تله آبگیر کمپرسور

سپراتور هوای فشرده (تله آبگیر پمپ باد)، یکی از ملزومات هوای فشرده شده می باشد که در مسیر خطوط لوله ی هوای فشرده شده خروجی از پمپ باد (کمپرسور) تا ابزار آلات و اپراتور ها قرار می گیرد و وظیفه بالابردن کیفیت هوای فشرده شده را دارد و همچنین توانایی جذب کردن ذرات درشت روغن و آب تا اندازه 20 میکرون (تقریبا 30% رطوبت) را دارا می باشد و نصب آن باعث بالا رفتن عمر تجهیزات و عدم آسیب رسیدن به آنها می گردد.

هوای فشرده شده خروجی از کمپرسور با دمای حدود 36 درجه سانتیگراد وارد سپراتور آب (تله آبگیر هوا کمپرسور) می شود و در اثر برخورد با پره های تعبیه شده در داخل بدنه تله آبگیر، به صورت گردابی و گریز از مرکز در می آید و طی این فرایند و حرکت سانتریفیوژ ذرات بخار مایع به یکدیگر می پیوندند تا زمانی که جرم کافی را به دست آورند و سنگین شوند و به دلیل اینکه اینرسی آب از هوا بیشتر است، قطرات آب ته نشین شده و در انتهای سپراتور (تله آبگیر صنعتی) آماده تخلیه سازی می گردند.

تله آبگیر

محل قرارگیری تله آبگیر کمپرسور (رطوبت گیر کمپرسور)

تله آبگیر (Water Trap) طبق استاندارد مخازن ذخیره هوای فشرده طراحی می گردد و در سپراتور های معمولی (تله آبگیر پمپ باد) توانایی تحمل تا 40 بار فشار امکان پذیر است. محل نصب تله آبگیر بعد از هوا ساز و قبل از ورودی به مخزن کمپرسور می باشد و لازم است در بازه های ماهانه حتما مورد بازدید قرار گیرد.

 

 

علت استفاده از رطوبت گیر یا تله آبگیر در کمپرسور پیستونی و اسکرو

  • به روش سانتریفیوژ قطرات و ذرات معلق روغن و آب را تا قطر 20 میکرون حذف می کند. (30 درصد)
  • به علت اینکه طراحی و ساخت تله آبگیر طبق استاندارد های جهانی می باشد، از اطمینان بالایی برخوردار است و قابل استفاده در تمامی کمپرسورها می باشد.
  • پوشش داخلی تله آبگیر از جنس خاص می باشد که در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارد.
  • تله آبگیر کمپرسور (رطوبت گیر کمپرسور) باعث افزایش چشمگیر کیفیت هوای فشرده مورد استفاده در صنایع می گردد.
 
 
کاربرد تله آبگیر کمپرسور

همانطور که در بالا ذکر شد، تله آبگیر کمپرسور توانایی جذب ذرات تا 20 میکرون را دارا می باشد و بهتر است در زمان طراحی خطوط انتقال هوای فشرده باید  این نکته را در نظر داشت که تله آبگیر کمپرسور تا 30 درصد از رطوبت ورودی به کمپرسور را جذب می کند.

اکثر حجم آبی که در خطوط انتقال هوای فشرده در جریان است، از بخار آب موجود در هوا گرفته شده است که در مسیر عبوری سرد شده و به صورت قطرات آب نمایان می گردد.

تله آبگیر کمپرسور اصولا به عنوان واحد اولیه و کمکی برای حذف ذرات مایع استفاده می شود و توانایی حذف مقداری مشخص از رطوبت را دارد و در صورتی که بخواهیم هوای فشرده کاملا پاک و عاری از هرگونه بخارات آب و روغن در دسترس داشته باشیم حتما باید از درایر یا خشک کن کمپرسور (هوای فشرده) و همچنین میکروفیلتر کمپرسور استفاده کنیم.

اهمیت استفاده از دفترچه راهنمای کمپرسور

یکی از اصلی ترین علت هایی که در کاهش عمر مفید کمپرسور و قطعات کمپرسور دخیل است عدم مطالعه دفترچه راهنما و دستور العمل های نگهداری توسط مسئول نگهداری یا مالک کمپرسور می باشد.

دفترچه دستور العمل که به همراه کمپرسور ارائه می گردد حاوی نکات ارزشمند و ساده می باشد که با صرف وقت اندک و مطالعه آنها می تواند اطلاعات مفیدی در اختیار ما قرار دهد که با رعایت آنها عمر دستگاه افزایش و هزینه تعمیر و نگهداری کاهش پیدا می کند.