پرش لینک ها

Warning: Illegal string offset 'media' in /home/havasaz4/public_html/wp-content/themes/hub/templates/blog/single/part-head.php on line 57

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/havasaz4/public_html/wp-content/themes/hub/templates/blog/single/part-head.php on line 57

Warning: Illegal string offset 'id' in /home/havasaz4/public_html/wp-content/themes/hub/templates/blog/single/part-head.php on line 57

Notice: Uninitialized string offset: 0 in /home/havasaz4/public_html/wp-content/themes/hub/templates/blog/single/part-head.php on line 57

درایر جذبی

مشخصات فنی درایر جذبی

لازم به ذکر است که همیشه یکی از دو برج درایر جذبی، در مدار فعال می باشد و عمل جذب تا زمانی ادامه پیدا می کند که مواد جاذب رطوبت کاملا اشباع شوند، سپس برج به فاز ریکاوری و احیاء وارد می گردد و برج دوم فعال می شود و این روند به صورت دائم انجام می پذیرد.

درایر جذبی چیست؟

کاربرد درایر جذبی غالبا در فضا های است که دمای هوا در آنها تا حدود -40 درجه سانتی گراد کاهش می یابد و طبیعتا درایرهای تبریدی در این مکان ها کارائی خود را از دست می دهند. محدوده کاری درایر جذری در نقطه شبنم های +3 درجه تا -70 سانتیگراد است و از لحاظ کارایی، هوای خروجی از درایر جذبی 35 برابر از هوای خروجی درایر تبریدی خشک تر می باشد.

از دیگر مزیت های درایر های جذبی هزینه تعمیر و نگهداری بسیار ناچیز در آنها است و به عبارتی دیگر Maintenance Free می باشند.

در صورتی که گفته می شود نقطه شبنم 3 درجه باشد یعنی اینکه تا وقتی که دمای هوای فشرده به 3 درجه سانتیگراد نرسد نقطه شبنم تشکیل نمی گردد و در این دما رطوبت هوا برای تامین هوای جک های پنوماتیک مناسب می باشد.

درایر جذبی (ABSORBTION DRYER) توانایی عملکرد در دما های منفی صفر را دارد و عموما از دو برج که محتوی سیلیکاژل یا آلومینا اکتیو هستند تشکیل شده که یکی از برج ها در حالت جذب و دیگری در حال احیا می باشد و این مجموعه به وسیله یک تابلو برق کنترل می گردد.

درایر جذبی مناسب چه نوع آب و هوایی است؟

درایر جذبی عموما در شرایطی که دمای هوا به پایین تر از -40 درجه می رسد استفاده می گردد و علتش این است که در این دما دیگر درایر تبریدی کارایی نداشته و جایگزین آن درایر جذبی می باشد.

شرایط نگهداری و سرویس درایر جذبی

مواد جاذب رطوبت موجود در برج های درایر جذبی به صورت سالانه و در شرایط خاص زودتر از این زمان حتما باید تعویض گردد. در درایر جذبی پس از مدتی که سیستم کار می کند احتمال گرفتگی و یا پایین آمدن کارایی شیر آلات وجود دارد و به دلیل گران بودن مواد جاذب رطوبت موجود در مخزن درایر، احتیاج است که شیرآلات به صورت مدام کنترل گردند.

مواد جاذب رطوبت از جنس مواد سیلیکاژل با رنگ شیشه ای و یا از مواد آلومینا اکتیو با رنگ سفید به شکل نقل می باشد و از تغییر رنگ این مواد می توان به زمان تعویض آنها پی برد، به شکلی که اگر رنگ مواد جاذب از سفید به رنگ زرد یا قهوه ای تیره تغییر پیدا کرد زمان تعویض مواد فرا رسیده است.

درایر جذبی چه مزیت های نسبت به درایر تبریدی دارد؟

همانطور که می دانیم برای تولید هوای فشرده خشک و بدون رطوبت از درایر دیسکانت یا جذبی و درایر تبریدی استفاده می گردد.

در صورتی که دمای محیط دائما بالای صفر باشد می توان از درایر دیسکانت یا درایر تبریدی استفاده نمود ولی اگر محیط مورد نظر دارای دمای زیر صفر باشد و یا اینکه نقطه شبنم در آن شرایط زیر صفر درجه باشد الزما از خشک کن جذبی استفاده می گردد.

در زمان استفاده از درایر تبریدی نقطه شبنم 3 درجه سانتیگراد می باشد و در فشار 7 بار در این وضعیت مقدار رطوبت موجود در هوا 0.7 گرم در متر مکعب است. این در حالی است که در زمان استفاده از درایر جذبی نقطه شنبم حدود -40 سانتیگراد می باشد و در فشار 7 بار در این وضعیت مقدار رطوبت موجو در هوا 0.02 گرم در متر کعب است.

با این تعاریف می توان نتیجه گیری کرد که درایر تبریدی تقریبا هوا را خشک می کند در حالیکه در درایر دیسکانت نسبت خشک کردن هوا بسیار بیشتر می باشد (تقریبا 35 برابر درایر تبریدی). لازم به ذکر است که هم درایر جذبی و هم درایر تبریدی احتیاج به نصب میکرو فیلتر و تله آبگیر دارند.

قطعات تشکیل دهنده درایر جذبی

خشک کن دیسکانت علاوه بر برج های حاوی مواد جاذب رطوبت، دارای قطعات و تجهیزات خاصی می باشد که به شرح زیر هستند:

 • شاسی CHISSIS
 • صدا خفه کن MUFFLER
 • شیر برقی SOLENOID VALVE
 • پانل کنترل CONTROL PANEL
 • سیستم کنترل انعطاف پذیر LOGIC CONTROL
 • نمایانگر نقطه شبنم DEW POINT MONITOR
 • مخزن حاوی مواد جاذب رطوبت MAIN RECEIVER
 • نمایشگر شیشه ای SIGHT GLASS
 • شیر اطمینان SAFETY VALVE
 • قلاب های ویژه حمل و نقل HOOK
 • شیر دستی BALL VALVE
 • شیر یکطرفه CHEK VALVE
 • شیر برقی ورودی احیاء PORGE METERING VALVE

هر کدام از برج های درایر جذبی در چه بازه زمانی عمل می کنند؟

برای اینکه برج های درایر جذبی به صورت زمان بندی های مرتب در زیر بار قرار گیرند احتیاج است که از یک تایمر حافظه دار استفاده گردد تا در زمان قطع و وصل برق این زمان از سر گرفته نشود. تایمر درایر جذبی از نوع باطری دار با صفحه نمایشگر می باشد و می توان در آنها تایم زیر بار بودن هر یک از برج ها را بین 5 تا 20 دقیقه تنظیم نمود.

درایر های رایج در صنعت هوای فشرده به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

 • درایر دیسکانت بدون هیتر یا هیتلس HEATLESS PURG TYPE
 • درایر دیسکانت هیتر دار BLOWER REACTIVATED TYPE

درایر دیسکانت بدون هیتر یا هیتلس

ساده ترین نوع درایر جذبی موجود در صنعت، درایر جذبی بدون هیتر می باشد، در این نوع فقط هوای فشرده خشک از لابه لای مواد جاذب رطوبت عبود می کند. در زمانی که سیستم شروع به کار می کند، مخزن 1 در مدار قرار می گیرد و عملیات جذب رطوبت را انجام می دهد و زمانی که مواد جاذب درون مخزن 1 به مرز اشباع می رسند از مدار خارج شده و به مرحله ریکاوری وارد می شود و مخزن 2 به مدار وارد می گردد. مقدار تصفیه هوا در این درایر 12 تا 15 درصد از هوایی است که به درایر وارد می شود و غالبا از این مدل در ظرفیت های کمتر از 30000 لیتر بر دقیقه استفاده می گردد.

درایر دیسکانت مجهز به هیتر (بلوئردار)

برای احیاء هرچه سریعتر مواد جاذب رطوبت در این نوع از درایر ها از یک عدد هیتر و فن خارجی استفاده می شود. مانند نوع معمولی برج 1 کار جداسازی رطوبت را انجام می دهد و برج 2 به وسیله فن و هیتر افزایش دما پیدا می کند و رطوبت در این برج از مواد جاذب جدا شده و توسط تزریق قسمتی از هوای خشک تولید شده در خط purg، رطوبت به طور کامل از سیستم خارج می گردد و این روند به همین شکل برای برج 1 انجام می پذیرد. مقدار purg air دراین مدل 1 تا 2 درصد از هوای وارد شده به درایر می باشد و عموما برای ظرفیت های بالاتر از 30000 لیتر بر دقیقه استفاده می شود. از آنجایی که از هیتر و فن در این درایر استفاده می شود هزینه اولیه و هزینه دوران نگهداری بیشتری نسبت به مدل های دیگر دارد.

مزایای درایر جذبی
 • رطوبت زدایی و ایجاد هوای کاملا خشک (رطوبت کمتر از 0.003 PPM)
 • مجهز به سیستم کنترلر، نمایشگر و شیر برقی
 • مواد جاذب با کیفیت و بهترین برند های موجود در بازار و افزایش طول آنها به وسیله سیستم ریکاوری مناسب.
 • مخازن حاوی مواد جاذب مطابق با استاندارد های ASME و API
 • در مدل های هیتر دار، وجود هیتر با راندمان بالا و مصرف انرژی بسیار پایین